Jakie są podstawowe rodzaje żarówek samochodowych?

Oświetlenie samochodu, zwłaszcza zewnętrzne, ma wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest zadbanie o to, aby wszystkie lampy samochodowe działały zawsze bez zarzutu. W końcu nadchodzi taki moment, kiedy żarówka w lampie przepala się i trzeba wymienić ją na nową. Warto przy tym poznać podstawowe rodzaje żarówek samochodowych.

Podstawowe rodzaje żarówek samochodowych

Każda żarówka, która jest fabrycznie montowana w samochodzie, a później wymieniana przez kierowcę lub mechanika na zlecenie właściciela pojazdu, powinna mieć europejską bądź polską homologację. Wiadomo wówczas, że została dopuszczona do ruchu drogowego. Klasyczny podział żarówek wykorzystywanych w samochodach obejmuje:

  • Żarówki halogenowe – posiadają żarnik, który decyduje o wydajności oświetlenia – może ono wynosić od 150 do 1100 godzin działania bez przerwy.
  • Żarówki ksenonowe – inaczej lampy bezżarnikowe lub ksenonowe, które w swojej zasadzie działania wykorzystują wysokie napięcie. Ich wydajność wynosi nawet 3000 godzin, czyli nawet 3-razy tyle, ile wynosi żywotność oświetlenia halogenowego.
  • Żarówki LED – lampy ledowe charakteryzują się niewielkim poborem mocy, a ich wydajność jest wielokrotnie wyższa niż w przypadku innych typów żarówek samochodowych – może ona wynosić do 50 tys. godzin.

Kolejne podziały dokonywane są w obrębie typów żarówek. Dlatego lampy halogenowe dzielą się na:

  • H1, H2, H3 – żarówki jednożarnikowe o uniwersalnym zastosowaniu, jako światłą drogowe i mijania,
  • H4 – żarówki dwużarnikowe,
  • H7 – żarówki stosowane w nowych typach reflektorów,
  • W, P i R – żarówki halogenowe, które montowane są w kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, obrysowych oraz w światłach stopu.

Lampy ksenonowe dzielą się na wiele typów, m.in. ksenonowe do reflektorów soczewkowych z zapłonnikiem lub bez, żarówki bezrtęciowe i do reflektorów odbłyśnikowych.

Żarówki LED dzielą się generalnie na dwa typy:

  • Ba15s –do reflektorów postojowych, wstecznych, pozycyjnych oraz świateł stopu,
  • Bay15d –do stosowania w przypadku świateł pozycyjnych i świateł stopu.

Żarówki do różnych typów reflektorów

Przy zakupie nowych lub zapasowych żarówek samochodowych zawsze trzeba sprawdzić, czy będą one pasować do danego rodzaju świateł i czy mają odpowiedni gwint.  Oznaczenie literowe na żarówce wskazuje, w jakim typie reflektora mogą być zastosowane, m.in. A – światłą pozycyjne, B – światłą przeciwmgłowe, R- światłą drogowe czy C – światła mijania.