Odpowiednia widoczność na drodze

Nawet jeżeli mamy czyste szyby, nie możemy zapominać, że na w trasie mogą one bardzo szybko się ubrudzić, zwłaszcza w rzęsistym deszczu. Na szczęście konstruktorzy wymyślili niezwykle przydatny wynalazek, którym są wycieraczki samochodowe.

Jazda w deszczu

wycieraczki samochodowe fotoKiedy zaczyna padać, warunki na drodze zmieniają się diametralnie. Każdy doświadczony kierowca wie, że w takich momentach trzeba zachować szczególną ostrożność. Jednakże to nie wystarczy do pełni szczęścia, konieczne jest, by nasza szyba była oczyszczana we właściwy sposób. Obecnie na rynku można zakupić wycieraczki:

  • klasyczne
  • ze spoilerem

Do większości aut poruszających się po naszych drogach w zupełności wystarczy ta pierwsza, sprawdzona konstrukcja. Dopóki dobrze zbiera wodę i nie pozostawia żadnych smug, z jej wymianą można poczekać.

Wycieraczki ze spoilerem to dość nowatorska konstrukcja, która stosunkowo niedawno zyskała popularność. Najczęściej montuje się je w samochodach z mocnymi silnikami. Ów spoiler działa w ten sposób, że im szybciej auto jedzie, tym większy jest docisk wycieraczki do szyby, dzięki czemu lepiej zbiera ona wodę. W normalnym ruchu miejskim, gdzie średnia prędkość nie przekracza zwykle pięćdziesięciu kilometrów na godzinę, raczej ciężko będzie dostrzec plusy zastosowania takiego rozwiązania. Za to na autostradach i drogach ekspresowych uwydatni się przewaga tej konstrukcji nad klasyczną.

Zmiana wycieraczek

Nie od dzisiaj wiadomo, że wszystko się zużywa, podobnie jest też z wycieraczkami. Statystyczny kierowca przynajmniej raz w roku kupuje je w sklepie, gdzie sprzedawane są akcesoria samochodowe i autokosmetyki.